TSR 2009

Zlot żaglowców w eterze - odbierany był w 94 krajach

Podczas zlotu największych żaglowców w Gdyni pomorscy krótkofalowcy przeprowadzili ponad 12 tysięcy łączności. Zainteresowanie aktywnością radiową z okazji The Tall Ships' Races było duże, a w okresie od pierwszego do siódmego lipca br. prawie sto krajów na wszystkich kontynentach nawiązało łączność z polskimi stacjami radioamatorskimi.

Na pomysł zorganizowania radiowej akcji pod nazwą The Tall Ships' Races on the Air wpadli koledzy z Morskiego Klubu Łączności "Szkuner" działającego przy Akademii Morskiej. Rozpoczęto rozmowy z nadawcami zrzeszonymi w Pomorskim Oddziale Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców. Idea radiowej aktywacji spodobała się, więc przystąpiono do realizacji dzieła pod nieocenionym kierunkiem Darka SP2HQY. Przy ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Gdyni, z Akademią Morską i Pomorskim Oddziałem Terenowym PZK. Przygotowano 16 radiostacji amatorskich ze specjalnymi znakami wywoławczymi, przydzielonymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na okoliczność zlotu żaglowców. Na kilka dni przed rozpoczęciem aktywności radiowej, w Gdyni doszło do spotkania operatorów stacji uczestniczących w projekcie. Podczas dyskusji omówiono strategię działania i sprawy organizacyjne.


Spotkanie operatorów na Darze Młodzieży

Pierwszego lipca br. na falach eteru można było usłyszeć pierwsze wywołania podawane przez pomorskich radioamatorów. Radiostacja organizatora, pod specjalnym znakiem wywoławczym SN2009TSR, rozpoczęła nadawanie 2 lipca w dniu otwarcia zlotu. Zainstalowana została na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeży gdyńskiego portu, gdzie cumowała znakomita większość żaglowców. Firma ICOM Polska nieodpłatnie udostępniła operatorom stacji jedne z najnowszych urządzeń radiokomunikacyjnych, które okazały się być bardzo pomocne przy nawiązywaniu łączności z całym światem. Wśród szesnastu radiostacji organizatora znalazło się aż pięć klubów radiowych działających na terenie województwa pomorskiego: Koło Krótkofalowców "BŁYSKAWICA" SP2PMW; Międzywydziałowe Koło Naukowe Krótkofalowców Politechniki Gdańskiej SP2PZH; Rodzinny Klub Krótkofalowców "K-4" z Sulęczyna SP2YRY; Sekcja Krótkofalowców "Galeon" przy Miejskim Klubie Sportowym Władysławowo SP2YWL oraz główna stacja Morskiego Klubu Łączności "Szkuner" SP2ZIE. Pozostałych 11 radiostacji to indywidualni nadawcy zrzeszeni w Pomorskim Oddziale Terenowym PZK w Gdyni oraz stacja Marka SQ5GLB pod znakiem SN50ZAGLE. Wszystkim nadawcom włączonym w akcję należą się ogromne podziękowania.

Podczas siedmiodniowej aktywności radiowej nawiązaliśmy ponad 12 tysięcy łączności krajowych, europejskich i międzykontynentalnych. Dzięki tej akcji o The Tall Ships' Races odbywających się w Gdyni usłyszeli mieszkańcy stu krajów świata, na wszystkich kontynentach. Najwięcej łączności zostało przeprowadzonych z radioamatorami z Europy, pojawiały się także stacje dalekie np. z USA, Brazylii, Argentyny, Japonii czy Australii. Wszyscy krótkofalowcy, którym udało się nawiązać łączność ze stacjami okolicznościowymi pracującymi z okazji zlotu, otrzymają okolicznościową kartę potwierdzającą łączność. Na potwierdzenie mogą również liczyć także stacje nasłuchowe. Karty QSL zostały wydrukowane dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Gdyni. Szczegółowe informacje na temat przeprowadzonych łączności można znaleźć na witrynie internetowej https://www.sp2zie.pl/. Teraz organizatorom pozostaje czekać na Wasze zgłoszenia do dyplomu, które możecie nadsyłać w terminie do 1 sierpnia 2009r.. Zgodnie z wymogami regulaminu wyłącznie w formie elektronicznej na e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dziękując wszystkim operatorom za zaangażowanie, życzę kolegom kolejnych sukcesów w społecznej pracy przynoszącej chlubę polskiemu krótkofalarstwu na ziemi pomorskiej.

Sekretarz Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK
Rafał Machol SQ2IHP


Pamiątkowe zdjęcie operatorów po spotkaniu oddziałowym 14. lipca 2009

 

Stacje Okolicznościowe

  • 1

Zarząd

Prezes SP2HQY Dariusz Mankiewicz
Sekretarz SP2ALT Wojciech Rydzkowski
Skarbnik SP2GCE Włodzimierz Guliński
Wiceprezes SQ2RH Roman Hennig
Wiceprezes SP1ZZ Adam Sławski

 

Komisja rewizyjna

Przewodniczący  SQ2IHP Rafał Machol
Członek komisji  SQ2OFX Stefan Wieczorek 
Członek komisji  SP2FWC Jan Kupski 

Biuro Oddziału

Siedziba Zarządu Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK
ul. Wita Stwosza 73/122, 80-308 GDAŃSK
Przy budynku znajduje się bezpłatny parking.
Dojazd możliwy jest Tramwajem oraz Pomorską Koleją Metropolitarną.
Bezpośrednio przy parkingu znajduje się przystanek PKM Strzyża.
Biuro czynne w czwartki, od 17:00 do 18:00
Dyżury Zarządu: każdy ostatni czwartek miesiąca, od 17:00 do 18:30
 
Kontakt: 
telefon: 797 546 127 (SP2ALT)
e-mail: biuro@otpzk.gdansk.pl
 
COMIESIĘCZNE SPOTKANIA CZŁONKÓW ODDZIAŁU
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych
ul 3-go Maja 27-31, 81-001 GDYNIA
w każdy drugi wtorek miesiąca od godz. 18:00 do 19:30

Adres do korespondencji

Wojciech Rydzkowski SP2ALT
Pomorski Oddział Terenowy PZK
ul. Staszica 29
89-600 CHOJNICE

Dane rejestrowe

STOWARZYSZENIE POMORSKI OT PZK

KRS: 0000114439
NIP: 584-247-71-65
REGON: 192773167

Rachunek bankowy

BNP BGŻ PARIBAS

81 2030 0045 1110 0000 0413 3660