Powrót

2023/02/15

550 lecie urodzin Mikołaja Kopernika na falach amatorskiego radia


Dzień dobry Szanowne Koleżanki i Koledzy POT PZK,

550 lat temu 19 lutego 1473 roku w polskim mieście Toruń urodził się Mikołaj Kopernik.

Mikołaj Kopernik zapisał się w kartach historii jako wybitny astronom i matematyk, był także kanonikiem, ekonomistą, prawnikiem i lekarzem, a przede wszystkim jako twórcą słynnej teorii heliocentrycznej.

Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata. Przed Kopernikiem był w zasadzie tylko jeden znany astronom, po nim już wielu wybitnych astronomów, którzy oparli swoje badania i odkrycia na teorii przedstawionej światu przez M. Kopernika.

Dla uczczenia tego wielkiego wydarzenia Polski Związek Krótkofalowców (PZK) organizuje w dniach od 17 lutego 2023 do 05 marca 2023 roku akcję radiową o zasięgu międzynarodowym, podczas której będzie można zdobyć pamiątkowy dyplom okolicznościowy, za łączności ze stacjami okolicznościowymi organizatora. Dodatkową atrakcją będzie kolekcja unikalnych ośmiu kart QSL, które złożone w całość utworzą pamiątkowy baner nawiązujący do Mikołaja Kopernika.

Dla krótkofalowców ceniących sobie sportową rywalizację organizator przygotował ranking TOP100, znany z poprzednich akcji PZK, dla najaktywniejszych stacji: SP, EU oraz DX Prezes PZK ufunduje specjalne wyróżnienia w postaci grawertonów (liczy się liczba punktów, jeżeli będą jednakowe ilości punktów, to liczy się krótszy czas zdobycia).

Zapraszam na stronę WWW akcji radiowej https://550mk.pzk.org.pl

Poszczególne stacje okolicznościowe organizatora umownie reprezentują miasta największej aktywności Mikołaja Kopernika, udało się nawet znaleźć operatorów z tych miast. W akcji tej PZK wystawia 9 stacji okolicznościowych SN550K - Toruń, SN550O - Kraków, SN550P - Frombork, SN550E - Olsztyn, SN550R - Lidzbark Warmiński, SN550N - Gdańsk, SN550I - Elbląg, SP550K - Lubawa + druga stacja dodatkowa z Torunia SN550NC.

Na tej liście jest również GDAŃSK, historycy ciągle badają kontakty Mikołaja Kopernika z Gdańskiem, jedno jest pewne, że Mikołaj Kopernik bywał również tutaj i to wiele razy. Może kontakty te nie były tak ważne, jak kontakty Kopernika z Toruniem, Krakowem czy Fromborkiem, gdzie urodził się, uczył się i pracował, ale jednak były. Kontakty z Gdańskiem miały raczej formę prywatną, może były też kontakty zawodowe, ale ciężko to ocenić, gdyż Mikołaj Kopernik nie tworzył zapisków i pamiętników (nie zostawiał specjalnie śladów swojej aktywności) co miało związek z jego badaniami w dziedzinie astronomii.

W każdym bądź razie, GDAŃSK będzie reprezentowany w tej akcji radiowej pod znakiem SN550N (Operatorzy: Piotr SP2AYC, Dariusz SP2HQY, Krzysztof SP2UUU, Adrian SQ2RAD, Roman SQ2RH - dodatkowo jako koordynator stacji SN550N oraz organizator akcji.

Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału w tej akcji radiowej, życzymy szybkiego zdobycia e-Dyplomu, kompletu kart QSL, a może i wysokiego miejsca na liście TOP-100.

Zarząd POT PZK

550 lecie urodzin Mikołaja Kopernika na falach amatorskiego radia


Opublikował: Roman SQ2RH
Share this news: